neděle 13. prosince 2015

Paraziti na vinné révě - černé puchýřky na kmeni - puklice švestková

Dnes jsem šla zateplovat skleník a shrábnout ještě nějaké ty zbytky uschlých rostlin.
Když jsem shazovala listí vinné révy všimla jsem si na jejím stonku malých černých puchýřků - bouliček asi se zakukleným parazitem.

Puklice švestková na vinné révě:

Přezimuje jako nymfa 2. instaru na větvích, kmenech a v půdě. Samičí štítky jsou
vyklenuté, velké 4–6 mm, červenohnědé. Samičky kladou vajíčka pod štítek. Samci jsou
okřídlení. Puklice má jednu generaci, napadené stromy prosychají, mohou hynout.
Ochrana proti červcům: použţití přípravků na bázi olejů.

Červce je při malém množství vhodné likvidovat mechanicky (stíráním vlhkým hadříkem, rozmačkáváním prsty), drobné kolonie nebo jednotlivce je možné hubit i tím, že je potíráme jedlým olejem nebo přibližně 50% lihem (nejlépe tenkým štětečkem, v některých zdrojích byl zmíněn 70% líh). Silný výskyt červců je vhodné mechanicky redukovat, řezem lze odstanit nejsilněji napadené části, samozřejmě pouze v případě, že rostlina takovýto řez snese.

Nebo lze koupit přípravek: BIOOL třeba zde a nebo







pátek 11. prosince 2015

Jak vyčistit ovčí kožešinu

Od tetičky jsem dostala ovčí kožešinu. Je už nějaký ten pátek jen proklepávaná od prachu, trochu zažloutlá a protože teta kouří, tak tento malý kousek ovčí kožešiny je jak velký oblak nikotinu.

Amálka si už dlouho přeje mít takovouto kožešinu v pokojíčku a tak jsem se pustila do pátrací akce jak tuto ovčí kožešinu vyčistit.

Ovčí vlna je přirozené chráněná lanolinem vylučovaným mazovými žlázami ovčí. Lanolin v ovčí vlně tak chrání ovci proti promočení.

Proto je kožešinu nejlepší vyprat v lanolinovém regenerátoru, který zvláční chlup aby se nelámal a naipregnuje jak proti vlhkosti, tak i proti prachu.

Na trhu je několik takových prostředků, ale já jsem si vybrala tento
WOOL BALSAM - lanolínový regenerátor - 4v1 na 100 % na www.ovcirouno.cz



Vlastnosti a přednosti tohoto lanolínového regenerátoru:


- je to ekologický koncentrát z výtažku z ovčí vlny, velmi husté konzistence, nebarvený
- PH hodnota lanolinu chrání vaše ruce i vaše textilie

Prací prostředek  WOOL BALSAM - lanolínový regenerátor

Chrání Vaše prádlo z přírodní vlny, přírodního vlasu, pletené zboží, jemné textilie, povlečení, deky, záclony, teplé revmatické prádlo atd. Díky obsahu lanolinu čistí jemně a důkladně, nemění tvar ani barvu prádla, desinfikuje a prádlo také svěže voní.
Ruční praní ovčích roun – namočené rouno promněte prostředkem a nechte 10 až 30 minut působit (podle znečištění), po té propláchněte vlahou vodou max. 30 °C.
Údržba ovčích roun – každých 14 dní lehce postříkáme rouno po povrchu a necháme zatáhnout. Tím se rouno impregnuje, chloupky se nelámou a deka vydrží opravdu dlouho.
Praní v pračce: Jako předpírka kvalitně odstraňuje mastnoty, asfalt, žvýkačky. Čistí potahové látky, koberce po vyčištění doslova září a o záclonách po použití lanolinu se vám ani nezdálo. Jako prášek na praní je cenou i účinností bezkonkurenční. Tento 1,5 L koncentrát je schopen nahradit velmi kvalitní 9-ti kilový prací prášek, ke kterému však nemusíte dokupovat drahé avivážní přípravky. Je však třeba dodržovat toto dávkování: na 1 pračku 1/2, max. 3/4 víčka od lanolinu (při praní 30°C, max. 40°C – prádlo bude hebké). Kdyby jste použili větší množství, bude jen více pěnit, ale účinnost praní zůstane stejná.

Mycí prostředek WOOL BALSAM - lanolínový regenerátor

Stačí pár kapek do vody na nádobí místo chemických jarů. Pokud nanesete čirý lanolin na zapečené nádobí od jídla či plynu a necháte 10-15 minut působit, pak spáleninu odstraníte jen pomocí oboustranné houbičky. S úžasem zjistíte, že již nepotřebujete žádné chemické pasty, Tora atd.
Úklidový prostředek
Hospodyňky nalezly v tomto výrobku dokonalého pomocníka při každodenním úklidu domácností. Můžeme jej používat na mytí všech nesavých podkladů. Okna (bez okeny a leštění), podlahy, dveře kachličky, vany aj..

Zahrádka a WOOL BALSAM - lanolínový regenerátor
na plísně, proti škůdcům, hubí lišejníky i jako repelent

Tento ekologický preparát hojně využívají i zahrádkáři na postřiky proti různým škůdcům (mšice, molice, mandelinka atd.), ale i proti plísním. Na tyto postřiky je doporučeno zředit půl deci čirého lanolinu s 5 litry vody. Nejenže je to ten nejlevnější postřik, ale okamžitě se ze zahrad odstraňují chemické preparáty (těžké toxické látky), které následně konzumujeme.
Mnoho lidí ho také používá na odstranění lišejníků z teras či náhrobků.

Motoristé a WOOL BALSAM - lanolínový regenerátor

tento výrobek motoristé používají na mytí a leštění autolaků, plastů, čištění potahů a čalounění.

Repelent a WOOL BALSAM - lanolínový regenerátor

Díky svému aroma (konvalinky) je to velmi účinný repelent i proti klíšťatům, který vtíráme do kůže atd.)


Pro tento mycí a čistící prostředek jsem se nadchla. Už jen pro to, že je velmi efektivní, vyčistí kdeco a hlavně neničí životní prostředí.
Doporučuji vyzkoušet :-)


středa 9. prosince 2015

Co pod stromeček? Pár tipů na praktické dárky do mojí zahrádky

Dopis pro Ježíška, aby věděl co bych si moc přála:

Milý Ježíšku,
nechci žádnou elektrickou sušičku, elektrický krouhač na zelí a ani žádnou plastovou pixlu místo pořádného keramického kvašáku.
Tydle věci vydrží nanejvíš roka a pak končí na skládce.
Nechci aby se zvětšovali skládky na naší planetě. :-)

Rám na sušení bylinek, hub, jablíček.





Hrnec kvašák (na kvašenou zeleninu) - 2l




Krouhač zelí


Kovový trychtýř se sítkem







čtvrtek 12. listopadu 2015

Prstýnek ... pro dětskou lásku

Prstýnek na přání.

Měl být jeden, ale po zkušenostech, že na poprvé se málokdy něco povede perfektně, jsem nakoupila bižuterních komponentů o něco víc. Trénovali jsme i na přívěšcích. Alespoň  je z čeho vybírat.
Také padl návrh, že by mohl být pro každý den jeden když už jich máme tolik.
No dnešní děti nejsou troškaři, ale chápu to. Tolik práce a soustředění to přece dalo a tak věnovat jenom jeden.... by byla přeci škoda :-) :-) Dětská čistá duše.

A získané zkušenosti?
Vybrat správný komponent na prstýnek a hotovou pryskyřicovou čočku.
A správně nalepit a neopatlat
.

Jak správně a čím nalepit pryskyřicovou čočku?

Bižuterním lepidlem. - obrázek - papír lepidlo vsákne a tak se zároveň také přilepí. Je ho potřeba kápnout malou kapičku (1-2 mm) a lehce přitlačit, aby lepidlo nepřeteklo. A je hotovo.
Barevné prstýnky jsme vykouzlili barevným lakem na nehty - několik kapiček barevných třpytivých laků.


úterý 27. října 2015

Tip na film - dokument o Islámu "Dotazník pro Hakima Amdouni"

V dnešní době tolik probírané téma - Islám.

Zmatek, chaos, nepravdy, násilí, ponižování žen ..... to je to, co při vyřknutí slova muslim / Islám, mnohému "Čechovi" prolétne hlavou. Proč by také neprolétlo. Vždyť média se tak moc snaží zamlžovat pravdu, krýt viníky a mluvit o konfliktech, které ještě nevznikly... ale prý... jednou... můžou být...

Toto je zajímavý rozhovor, který vám poví co je vlastně Islám. Po jeho shlédnutí vám dojde, proč se tolika politikům Islám nelíbí.

Nehlásím se k žádné víře, ale ani nejsem ateista.
Je mnoho věcí, které, jak často říkám vím díky "selskému rozumu". Cítím je přirozeně.
A toto video mi ukázalo proč...

Takže,"Dotazník pro Hakima Amdouni / Islám" doporučuji všem, kteří chtějí znát pohled muslima.


Témata videa: 

(po rozkliknutí můžete shlédnout)





čtvrtek 15. října 2015

Zelená rajčata - jsou jedovatá?

Taková škoda!!! Přeci je nevyhodím! - prolétlo mi hlavou, když jsem uviděla tu spoušť na záhoně. Takové množství rajčat, která mi letos nestihla dozrát a sežehly je první mrazíky.

První co mě napadlo bylo, jestli zelená rajčata nejsou jedovatá. A tak jsem začala pátrat po informacích.
Jako první jsem se dozvěděla, že obsahují látku patřící do skupiny jedů - solanin.




Zelená rajčata - jsou jedovatá

Uff. Jedlá sice úplně nejsou, ale jedno nebo dvě zelená rajčátka se můžou sníst.

Je to jen "paux pas" přičítané rajčatům toxicitu. V nedozrálých rajčatech najdeme jiný alkaloid - tomatin, který je 20x méně škodlivý.


Co je solanin?

Solanin se skrývá především v lilkovitých rostlinách - zelených a naklíčených bramborách, které byly skladovány na příliš světlých nebo teplých místech. Solanin nejde ani teplem odstranit. Sníst se mohou 3 nebo 4 takové brambory. Větší množství může způsobit otravu. Ta se může projevovat jako nevolnost se zvracením nebo žaludečními křečemi. Od 400 mg výše mohou být následky smrtelné.  


A co je tomatin?

Tomatin je přítomný v nezralých račatech. Najdeme ho ve stonku i listech rajčete.
Chrání rostlinu před hmyzími škůdci (např. larvami mandelinky bramborové) a plísněmi. Obsah tomatinu ve zralých rajčatech je nízký, 0,03 až 0,08 mg/100 g, zatímco v nezralých je jeho obsah mnohem vyšší a to 0.9 až 55 mg / 100 g

Existuje určité množství tomatinu v zelených rajčatech, které lidé již dlouho jedí smažené a nakládané. A tomatine vypadá, že je relativně neškodný alkaloid.

Existuje studie na laboratorních zvířatech z r.2000, ve které Dr. Friedman uvádí, že tomatine prochází trávicím systémem neabsorbovaný. Alkaloid se v trávicím systému váže na cholesterol a společně s ním je vylučován. Tělo se tak zbaví jak alkaloidu tak nežádoucího cholesterolu LDL.
Dr. Friedman také zjistil, že extrakt ze zeleného rajčete snižuje výskyt rakoviny u zvířat. 
Tento extrakt a čistý tomatine působí na inhibici růstu různých lidských nádorových buněk. Další studie prokázaly, že čistý tomatine stimuluje příznivě imunitní systém.

Toxická dávka tomatinu pro dospělého člověka je 500 mg na kg tělesné hmotnosti. 
500 mg na 1kg rajčat je obsaženo jen ve vyjímečných případech!  V rajčatech je obsaženo několik desetin mg až jednotek mg tomatinu a to nepředstavuje zdravotní riziko.

Především Američané a Jihoevropané milují kyselou chuť nezralých rajčat. 
Přesto se nedoporučuje jíst více než 100 gramů těchto výrobků.

A tady je pár receptů které jsem vyzkoušela s nezralými rajčaty. 

Kečup - z polozralých rajčat
Čalamáda se zelenými rajčaty
Pickles - nakládaná zelená rajčata
Salsa - rajčatová omáčka na těstoviny
Čatný ze zelených rajčat s rozinkami
Čatný s jablky

Nejvíc mi zachutnalo čatný s jablky, na kterém jsem si pochutnala v kombinaci s čočkovými karbanátky.

A todle je výsledek mé práce - zakonzervovaná nezralá rajčata
Byla to práce .... ale nakonec mám radost z výsledku. A v zimě budu mít co mlsat. Roznodně vím, že příští rok musím na rajčata trochu jinak.

pondělí 12. října 2015

Ořechy pod psa

Začaly padat vlašáky a Marly je pod stromem vyčmuchával a louskal jeden za druhým.
Několikrát za den jsem chodila pod ořešák je sbírat, abych byla rychlejší než on. A když jsem na stromě uviděla černou veverku, tak jsem nevydržela vzala jsem česák na jablka a oříšky sbírala přímo ze stromu. Doma jsem je dala pod kamna pěkně sušit. Ale to naše vymlsaný psisko je pořád ujídalo.
A takhle si je hezky Márlíšek hlídá.... Kdyby náhodou měl na oříšky chuť někdo jiný :-)

Ořechy pod psa

sobota 10. října 2015

Krasavice dýně schovaná v bramborácích

Tudle krasavici jsme s Jášou nemohli nechat jen tak v zahradnictví, protože příležitost vydlabat si dýňový domeček je přeci jen jednou za rok :-)
Museli jsme si ji přinést domů.
Letos se nám urodili jen ty máslové a ty nemají "stříšku"



Dýně, dýně, dýně,
vlezli nám až do kuchyně!

Děti je raději mění na domečky pro skřítky, než aby je dostali k večeři :-)

Který skřítek ze zahrádky neodolá se nastěhovat do nového domečku?


A tady ty máslové dýně ze zahrádky se nesou do sklepa.

Obrázek od Amálky. Amálka inspirovaná dýněmi? Asi ano. K jídlu je nemá ráda.


Ať zkouším jak zkouším dýně schovat v jídle, tak jediné jídlo, kam se jejich chuť před dětmi dobře schová jsou bramboráčky.

A tak pečem bramboráčky. 


neděle 4. října 2015

Slepice v nouzi


Ujali jsme se 15 ks slepiček v nouzi.


Tak takhle nějak slepičky z velkochovu vypadají. Spadlé světlé hřebínky, některé přes ně ani nevidí a oškubané prdelky.
Následek dopování hormami pro lepší snůškovost, jak jsem se dozvěděla.

 Vysmejčila jsem druhou část kurníku, přidala nové žbrdlinky, podestýlku, žebříček a moje nový holky trochu vystresovaný to přijmuly s vděkem.



úterý 22. září 2015

pátek 3. července 2015

Kytička z cest

Při návratu z Alp jsme zastavili u jedné Táborské benzínky a Hakimovi až tak vrtalo hlavou co je todle za aromatickou kytku, že si jí nakonec musel kousek utrhnout. A tak nám roste v květináči.
Jen nevím co to je - asi nějaký druh řebříčku.



čtvrtek 2. července 2015

Čaje z Maroka

Je léto a já nad šálkem čaje cestuju do Marocca.



Třešňový kompot - recept

Třešně dáme do sklenic, sklepeme a zalijeme připraveným povařeným cukrovým a trochu zchladlým roztokem 1 cm pod okraj sklenice.

Cukrový rozktok:
na 1 litr vody dáme 200 g cukru.

Já jsem na 14 litrových sklenic (množství, které se vejde do zavařovacího hrnce) spotřebovala cca 4 l cukrového roztoku.

Sklenice v hrnci zalijeme vodou ne méně než 2 cm nad víčko.

Třešně sterilujeme při 85°C 20 minut.
Sklenice vyjmeme a otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.



------------------------------------

Varianta, kterou jsem ještě nezkoušela:
Do kastrolu nalejeme vodu do necelé poloviny výšky sklenic a vaříme při 85°C 20 minut.
Sklenice ve vodě necháváme, dokud voda téměř nevychladne.
Poté vyndáme, nejlépe položíme opět na utěrku dnem vzhůru, ať zjistíme, zda je sklenice dobře uzavřena.


pátek 5. června 2015

Jehňátko

Ve čtvrtek večer 28.6.20015 se nám narodilo naše první jehňátko. :-)







úterý 19. května 2015

Kořen pampelišky - účinnější než chemoterapie

Možná si pamatujete, jak vaše babička pila sirup z pampelišky pro své zdraví, protože věděla, že tato rostlina má mnoho léčivých vlastnosti, ale ještě nevěděla, že kořen pampelišky pomáhá lidem, kterým byla diagnostikována rakovina.

Tato rostlina je opomíjena a dokonce ničena. Stačí ji jen najít kousek od silnice.

Je vědecky doloženo, že kořen této rostliny je účinnější než chemoterapie, protože ta ničí všechny buňky, kdežto kořen pampelišky zabíjí pouze rakovinné.


Pampeliška má také močopudné vlastnosti, stimuluje sekreci žluči, čistí játra, ledviny, poskytuje pomoc pro alergické podmínky a snižuje hladinu cholesterolu.
Obsahuje velmi důležité vitaminy, jako je vitamin B6, thiamin, riboflavin, vitamin C, stejně jako železo, vápník, draslík, hořčík a kyseliny listové.

Obsahuje 535% denního příjmu vitamínu K a asi 110% denního příjmu vitamínu A. Tyto skutečnosti jsou známy již desítky let.


Skupina výzkumníků z Ústavu chemie a biochemie na Windsorské Universitě v Kanadě, vedla počáteční průzkum a výsledky vyvolaly novou naději pro ty, kteří trpí rakovinou. Kořen pampelišky se ukázal jako účinný v zabíjení rakovinné buňky bez poškození zdravých buněk. Více v článku zde >>>

zdroj: http://www.sante-nutrition.org/la-racine-de-pissenlit-plus-efficace-que-la-chimiotherapie/#more-19016


Čaj z kořene nebo listů pampelišky na pročištění organismu


Z kořene
2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.

Z listů
Na hrnek čaje potřebujeme hrst mladých pampeliškových listů, které natrháme na malé kousky. Přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat 5 minut.


Tinktura z čerstvého kořene pampelišky

Výroba tinktury:

Výroba tinktury je klasická. Nastrouháme nebo najeno nakrájíme kořen (v rukavicích) a zalijeme alkoholem (alespoň 40%). Necháme měsíc vyluhovat za občasného promíchání a potom zcedíme. Tinktura je hodně vazká a špatně se cedí. Zbytek po cezení ještě propáchněte akoholem - o něco nižší kvalita tinktury. Zbytek z duhého cezení vymyjte horkou vodou a udělejte si koupel. Po namáhavé práci nebo sportu je to výborný regenerátor svalů a šlach. Koupel se dá použít i na bolestivé klouby.

Tinktura z čerstvého kořene pampelišky naloženého ve 45% alkoholu se užívá v množství 30 - 60 kapek 3 krát denně.

čtvrtek 7. května 2015

Rychlá záchrana ovocných stromků před okusem

Maxík a Eliška se musí pást na vodítku, aby mi nevlezli do zeleninové zahrádky. 
Jsou to dva vymlsanci, jak se dostanou ke stromečku, tak jim to nedá si nekousnout. 
Než vyrobím ohrádku, tak jsem bleskově vymyslela záchranu z kartonu a zbytku folie pod podlahu.



Kávovník

Tak jsem si udělala radost. Koupila jsem si kávovníky :-) 


středa 29. dubna 2015

Jak se zbavit mravenců na ovocných stromech?

http://www.mojestarosti.cz/poradna/zahrada-a-rostliny/skudci-a-nemoci-rostlin/jak-se-zbavit-mravencu-na-ovocnych-stromech.html

Páska na upevnění stromů

To mi vrtalo hlavou - jak upevnít kůly okolo stromu a strom tak zafixovat.
Až jsem nakonec našla pomocné fixační pásky:





čtvrtek 19. února 2015

Zákoutí zahrádky


Obr. pro inspiraci.Takovédle sezení bych na zahrádce chtěla mít.
(zdroj.: http://cajovnaprozeny.blog.cz/1408)

pátek 13. února 2015

Valentýnský pozdrav z naší zahrádky


Mobilní dřevěný plot

Tak do takového plotu se chystám zítra pustit.


Díly na dřevěný plot

a plánuju plot.



Oplůtky okolo stromů

No ovečky se rádi zakousnou do ovocných stromků na zahradě., tak to už zakusila i naše malá hruška. Max s Eliškou se na zahrádce rozkoukávali a já si myslela, že mají dost trávy, ale kdepak.
Max ukousl celou větev malé hrušky a o kmínek se podělil s Eliškou.

Tak nezbývá než stromky oplotit. 

50 Kč/ ks